Méray háromkerekû áruszállító

Az ötlet nem új, már a századfordulón alkalmazott a Magyar Posta motoros tricikliket.
A '20-as években kölönbözô német és francia cégek bemutattak motorkerékpárokból kifejlesztett háromkerekû áruszállítókat, innen jöhetett Lóránd ötlete is.
Az elsô változat 1926-ban készült el. Már ezt is JAP motor hajtotta.
Méray "lightweight" van - 1927
1928-1930 közötti van-k:
Korai van Fénymásolt prospektusból hasonlóról kép
Ezek a háromkerekûek szolgáltatták az alapot a Méray bérfuvarozó vállalat megalakításához,
1930 január 29-én Mérayék megkapták az árufuvarozási engedélyt. Ettôl kezdve ez lett a legjövedelmezôbb ága a Méray termelésének, egészen 1934-ig, az Adler képviselet elvállalásáig.
Az évek során több különféle "van" készült:
A Budapesti Gázmûvek van-jai Van a tûzoltóságnak
Két prospektus kép, körülbelül 1930-ból:
És egy korabeli fénykép a családi albumból
A motorválaszték is széles volt, ahogy a mûszaki táblázatból is kitûnik. 1934-re ezek a csöppségek már elavultak. Megmentésükre több kísérlet is született:

Méray 1-tonnás teherautó

Ez a teherautó Lóránd ötlete alapján született meg. Az Acélárugyár egy fiatal mérnöket, Takátsy Tibor tervezte háromhengeres csillagmotorral. Takátsy késôbb a MÁVAG repülôgép-részlegét vezette és a második világháború során harci repülôgépek alkotásával írta be nevét a magyar repüléstörténelembe. Sajnos halála után fennmaradt hagyatékában e korai idôszakról nem maradt fenn semmi.
Talán nem véletlen: ez a csillagmotor még erôteljesen eresztette magából az olajat, ami sok problémát eredményezett.
A motort hátul a raklap alá helyezték el . A váltó, a motor és a differenciálmû egy blokkot alkotott. A háromhengeres 1-literes motor fôbb adatait külön táblázat közli.
Kb. 10 készült belôle.
E teherautóban is feltûnt a háromszögváz: az acélcsövek, amelyek összetartották az autót háromszöget formáztak.
1934 február 15-én A3849 szám alatt jegyeztek be egy szabadalmat, amelyet a Magyar Acélárugyár nyújtott be. Teherautóról szólt. Az újszerû konstrukciót európa több országában is szabadalmaztatták. Errôl a csillagmotoros jármûrôl szólt, mint azt a mellékelt vázlatok bizonyítják:

Második kísérletként Adler teherautókkal próbálkoztak.



Copyright and Copy, 1996 &1996: Négyesi Pál Budapest, Magyarország.

Elsô verzió: 1996 november

E a lap sem egészében sem részeiben nem reprodukálható. Le lehet tölteni a képet és a szöveget megnézni és elolvasni, megemlíthetô a létezése, de kéretik nem cikket írni belôle. Nem szép dolog mások többévi kutatómunkáját a sajátunknak feltüntetni. Külön engedélyért irjatok e-mailt.